یـا صـاحـب الـزمـان بیـا

ای آنکه در نگاهت حجمی ز نور داری ، کی از مسیر کوچه قصد عبور داری؟

ای آنکه در نگاهت حجمی ز نور داری ، کی از مسیر کوچه قصد عبور داری؟

فـضای مـجـــازی بـه انـدازه انـقـلاب اسـلامـی اهـمـیـت دارد.
و عرصه فرهنگی عرصه جهاد است. حضرت آیت الله خامنه ای

رایـانـه و فـضای مجازی که الان در اختیار شماست اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید ،
می توانید یک حرف درست خودتان را به هزاران مستمعی که شما آنها را نمی شناسید ، برسانید.
این فرصت فوق العــاده ای است مبـادا این فرصت ضایع شود . اگر ضایع شد ،
خــدای متـعال از من و شما در روز قیامــت سـوال خواهد کرد .

آخرین نظرات
دلیل دعا کردن برای‏ سلامتی‏ امام عصر چیست؟ در حالی‏که خدای‏منان اراده دارد ایشان زنده و سلامت‏بمانند، آیا اصلا امکان دارد آن وجود مبارک دچار کسالت‏شوند؟

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست           هر کجا هست‏خدایا به سلامت دارش

دعا از هر حیث مخصوصا برای‏سلامتی‏امام زمان (عج) آثار و برکات فراوانی دارد که برخی عبارتند از:

1 . دعا نشان‏گر علاقه و محبت مسلمانان به ایشان است . اگر چه دوستی‏تمام ائمه معصومین علیهم‏السلام بخشی‏از ایمان و شرط قبولی‏اعمال است، در عین حال دعا کردن در حق امام زمان (عج) موجب ازدیاد محبت آن حضرت در دل و در نتیجه موجب تقویت ایمان می‏گردد .

2 . دعا اظهار تجدید عهد و پیمان با آن حضرت است و محتوای‏پیمان با آن حضرت را دین داری، شریعت محوری‏و تصمیم قلبی‏بر اطاعت امر امام علیه‏السلام و یاری‏رساندن او با نثار جان و مال تشکیل می‏دهد .

تجدید بیعت‏با آن حضرت علیه‏السلام کاری است که بعد از هر نماز از نمازهای پنجگانه یا در هر روز و یا در هر جمعه انجام آن مستحب است . هر روز بعد از نماز صبح، دعاهایی‏که مربوط به وجود مبارک امام عصر (عج) است، خوانده شود، بسیار مفید و مؤثر خواهد بود .

دعای‏شریف «اللهم بلغ مولای‏صاحب الزمان صلوات الله علیه عن جمیع المؤمنین ...» و نیز «دعای‏عهد» شاهدی‏برای‏این سخن است . ()

3 . دعا سبب زنده نگه داشتن یاد امام غایب در دل منتظران می‏گردد . یاد امام زمان (عج) توجه به ارزش های

دین و اصول اخلاقی را در دل‏ها زنده می‏کند و غفلت از یاد امام، یکی‏از دلایل عمده پژمردگی‏و سستی‏ارزش های الهی‏وانسانی‏در جوامع اسلامی است .

دلت گر که یک لحظه غافل نشیند، خدنگ بلا بر دل دل نشیند

4 . کسی‏که سلامتی‏امام زمانش برایش مهم است، مسلما آزردن آن حضرت برایش سخت است; در نتیجه دعا برای‏سلامتی‏آن حضرت، انسان را به انجام کارهایی‏وامی‏دارد که موجب خشنودی‏آن حضرت و در نتیجه سبب رسیدن به مقام رضوان الهی‏می‏گردد .

5 . دعا بسیار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نیز فرج و گشایش در زندگی‏مؤمنان می‏شود .

6 . دعا موجب قرب الهی‏است . امام مهدی (عج) در خصوص زیارت آل یس می‏فرمایند: «هرگاه خواستید به وسیله ما به خداوند و به ما توجه کنید، این زیارت را که از جانب خداوند انشا شده است، بخوانید» . ()

این زیارت که از جهات مختلف محتوایی عمیق دارد، بسیار مورد تاکید و سفارش قرار گرفته است . این زیارت از ابتدا تا انتها، دعای برای سلامتی، تندرستی و بهروزی امام زمان (عج) است; «السلام علیک یا خلیفه الله و ناصر حقه ... السلام علیک حین تصبح و تمسی، السلام علیک فی‏الیل اذا یغشی‏و النهار اذا تجلی ... السلام علیک بجوامع السلام ... ; سلام بر تو ای جانشین خدا و یاری کننده حق ... درود و سلام بر تو هنگامی که صبح و شام کنی، درود و تهیت الهی‏بر تو در شب که همه جا را فراگیرد و در روز، در وقتی‏که نور دهد (یعنی‏سلام بر تو در هر صبح و شام) ... ، درود بر تو درودی‏همه جانبه ...» .

در دعای بعد از این زیارت نیز معانی بلندی نهفته است; مانند: خدایا او (امام زمان «عج‏») را از شر هر متجاوز و سرکشی‏و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث یومیه، از پیش رو و از پشت‏سر و از طرف چپ، حفظ و نگه‏داری‏کن و از این که آسیب و گزندی به او برسد، جلوگیری‏کن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مبارکش عدل و داد را پدیدار نما! «اللهم اعذه من شر کل باغ و طاغ و من شر جمیع خلقک و احفظه من بین یدیه و من خلقه و عن یمینه و عن شماله و احرسه و امنعه من ان یوصل الیه بسوء واحفظ فیه رسولک و آل رسولک واظهر به العدل ...» .

در پایان سخن لازم است‏یادآور شویم که دعا کردن برای‏سلامتی‏و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نیز اهل بیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است; «و هر که خدا و رسولش را اطاعت کند و خداترس و پرهیزکار باشد، چنین کسی‏به فوز و سعادت خواهد رسید» .

آخرین نکته این است که هر چند طبق وعده الهی‏حضرت زنده و باقی‏هستند تا زمانی‏که پرچم توحید و عدل را در همه جهان به اهتزاز درآورند، ولی‏بالاخره بشر هستند ودر معرض آفات جسمانی‏و بلاهای طبیعی و ممکن است مریض شوند و دچار کسالت گردند و از این نظر دعای‏ما برای‏سلامتی‏حضرت و حفظ ایشان از این آفات و حوادث، بدون شک در سلامتی‏وجود آن عزیز عالم وجود و آخرین در صدف امامت و ولایت، مؤثر و مفید است .

پی‏نوشت:

1 . دیوان حافظ، ص‏223 .

2 . قمی، مفاتیح الجنان، ص‏891و892 .

3 . همان، ص‏863 .

4 . نور (24): 52 .

حسن احمدی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی